1. Anasayfa
 2. Karadeniz

Zonguldak

Zonguldak ilimiz, Karadeniz Bölgesi'nin en güzel şehirlerinden biridir. Zonguldak'ın tarihi dokuları, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle Zonguldak'ın önemli birer parçası olduklarını keşfedeceksiniz. Her bir yerin kendine özgü özellikleri ve gezilecek yerleriyle dolu olduğunu göreceksiniz.

Zonguldak
Zonguldak
0

Zonguldak ilimiz, Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biridir. Zonguldak’ın tarihi dokuları, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle Zonguldak’ın önemli birer parçası olduklarını keşfedeceksiniz. Her bir yerin kendine özgü özellikleri ve gezilecek yerleriyle dolu olduğunu göreceksiniz.

YouTube kanalımızda gerekli videolara denk gelebilirsiniz.

Zonguldak

Zonguldak, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bir şehirdir. Karadeniz’in güney sahilinde yer alan Zonguldak, tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Şehir, kömür madenciliğiyle tanınmaktadır ve Türkiye’nin en önemli kömür yataklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Zonguldak’ın tarihi, milattan önceki dönemlere kadar uzanmaktadır. Bölgede Traklar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetler hüküm sürmüştür. Zonguldak, kömür rezervlerinin keşfiyle birlikte sanayi ve madencilik faaliyetleri açısından büyük bir gelişme göstermiştir.

Kömür madenciliği, Zonguldak, Türkiye’nin en büyük kömür rezervlerine sahip olan bir şehirdir. Kömür madenciliği, Zonguldak’ın ekonomisinin temelini oluşturur. Bu alanda faaliyet gösteren maden ocakları, şehirde binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır.

ZONGULDAK İÇİN HAVA DURUMU

ZONGULDAK

ZONGULDAK
Hava durumu bilgileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınmaktadır.

Bölgenin tarihine dair tarihçilerin ve arkeologların ortak görüşüne göre, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu illerini içeren bölgenin tarih öncesi adının Paflagonya olduğudur. 2010 yılında Zonguldak Filyos ve Paflagonya kentlerini araştıran belgesel yönetmeni Tekin Gün, bölgenin tarihine ışık tutan önemli kaynaklardan birinin Homeros’un İlyada’sı olduğuna dikkat çekmektedir. Homeros, i.ö. 1200’lere tarihlenen Troya Savaşları’na katılan Paflagonyalıların, Pathenios (Bartın) Çayı çevresinde Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile), Parthenios gibi kentler kurduklarını anlatmaktadır.

Ayrıca, Zonguldak Filyos’ta bulunan Tieion Antik Kent kalıntıları, Milet yerleşiminin antik temelleri üzerine inşa edildiğini işaret etmektedir. Arkeolojik bulgulara göre, bölgeye ilk yerleşenler Hattiler olmuş, ardından Hititler bölgeye egemen olmuştur. Yörenin ilk sakinleri ise Frig boylarından Bitinler, Mariandin ve Migdon adlı göç topluluklarıdır.

M.Ö. 7. yüzyılda, Batı Anadolu’dan Karadeniz’e yapılan Yunan kolonizasyonu sırasında, bölgede ticaret amaçlı limanlar kurulmuştur. M.Ö. 334’e kadar Perslerin egemenliği altında olan bölge, Büyük İskender’in Anadolu seferinin ardından Makedonyalı subaylarca yönetilmiştir. Pers şatrapı Mithridates’in yöre halkının desteğiyle kurduğu Pontus Devleti’nin parçası olan Zonguldak, Roma İmparatorluğu tarafından MS 1. yüzyılda fethedilmiş ve daha sonra Doğu Roma’nın bir parçası haline gelmiştir.

Zonguldak Ereğli bölgesi, Hristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerden biri olma özelliği taşımış ve bu dönemde İsa’nın havarilerinden Andreas, günümüzde hala görülebilen Kutsal İbadet Mağaraları’nda ilk ayinleri düzenlemiştir.

Yöreye Anadolu Selçuklu ordusu 1084 yılında gelmiş ve bölgeyi fethetmiştir. Daha sonra Cenevizliler bölgeyi ele geçirmiş ve beylikler döneminde Candaroğulları bölgede hakimiyet kurmuştur. 1460 yılında ise Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı fethetmesiyle birlikte Zonguldak ve çevresi tamamen Osmanlı İmparatorluğu’nun kontrolüne geçmiştir.

II. Mahmut döneminde, 1829 yılında bölgede ilk kömür keşfedilmiş ve 1848’de ilk kömür ocakları açılmıştır. Bu ocakları Belçikalı ve Fransız şirketler işletmiştir.

Zonguldak limanı I. Dünya Savaşı sırasında Sarıkamış’a gönderilecek malzemelere ev sahipliği yapmış ve Türk Kurtuluş Savaşı’nda SSCB ile olan ilişkilerde önemli bir rol oynamıştır.

I. Dünya Savaşı’nın ardından, 1919’da Fransız şirketlerinin haklarını koruma bahanesiyle Fransız askerleri önce Zonguldak’ı, ardından Karadeniz Ereğli’yi işgal etmiştir. Ancak, Zonguldak ve çevresindeki Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerine bağlı güçlerin karşı koyması sonucunda tehlikede olmuşlardır ve 21 Haziran 1920’de bölgeyi terk etmek zorunda kalmışlardır.

Tarihi ve turistik yerler, Zonguldak’ta keşfedilmeyi bekleyen birçok tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Paşabahçe Kalesi, Kozlu İncesu Mağarası ve Gökgöl Mağarası gibi yerler ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Deniz turizmi, Zonguldak, Karadeniz’e kıyısı olan bir şehir olduğu için deniz turizmi açısından da avantajlara sahiptir. Sahilinde bulunan plajlar ve yat limanları, yaz aylarında tatilcilerin uğrak noktası olmaktadır.

Zonguldak, zengin tarihi ve doğal güzellikleri, kömür madenciliği ve turizm potansiyeliyle dikkat çeken bir şehirdir. Her yıl birçok turist ve tatilci, bu güzel şehri ziyaret etmektedir.

Zonguldak ilinin 7 adet ilçesi vardır. Bunlar;

 • Zonguldak (il merkezi)
 • Alaplı
 • Çaycuma
 • Devrek
 • Gökçebey
 • Karadeniz Ereğli
 • Kilimli
 • Kozlu

Zonguldak Merkezi yerdeki gezilecek noktalar;

 • Gökgöl Mağarası
 • Harmankaya Şelaleleri
 • Zonguldak Kent Ormanı
 • Kapuz Plajı
 • Ilıksu Plajı
 • Çanakçılar Özel Etnografya Ve Arkeoloji Müzesi
 • Uzun Mehmet Anıtı
 • Yeni Cami

Paylaş

Gezi Rehberimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve gezi rehberimzden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir