1. Anasayfa
 2. Marmara

Yalova

Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi'nde yer alan bir şehirdir. Yüzölçümü bakımından küçük olmasına rağmen, doğal güzellikleri, termal turizmi ve tarihi zenginlikleri ile dikkat çeker. İstanbul'a yaklaşık 1.5 saatlik bir mesafede bulunması nedeniyle, şehir sıklıkla günübirlik geziler ve tatiller için tercih edilmektedir.

Yalova
Yalova
0

Yalova, Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi’nin güneydoğu kesiminde, Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerine konumlanmıştır. İlin kuzeyinde ve batısında Marmara Denizi, doğusunda Kocaeli, güneyinde ise Bursa (Orhangazi-Gemlik ve İznik ilçeleri) ve Gemlik Körfezi yer almaktadır. Yalova’nın kuzeyinden güneybatısına kadar olan sınırları Marmara Denizi ile çevrilmiştir.

YouTube kanalımızda gerekli videolara denk gelebilirsiniz.

Yalova

Yalova’nın tarihi, tarih öncesi çağlardan başlayarak çeşitli medeniyetlerin etkisi altında şekillenmiştir. MÖ 3000 yıllarında başlayan yerleşimler, Bitinya adıyla bilinen antik bölgede Hititler ve Frigler’in hakimiyeti altında kalmıştır. MÖ 5. yüzyılın ortalarından itibaren Bitinyalı hanedanlar, Pers egemenliğine karşı bağımsızlık mücadelesi vererek MÖ 3. yüzyılda Bitinya Krallığı’nı kurmuşlardır. Yalova da bu krallığın sınırları içinde yer almıştır.

MÖ 74’te Roma İmparatorluğu’nun denetimine giren bölge, 395 yılındaki Roma İmparatorluğu’nun bölünmesinden sonra Bizans İmparatorluğu’nun yönetimine geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1326’da bölgeyi kontrolüne almasıyla Yalova, Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir.

Yunan hakimiyeti, 7 Ağustos 1920’de başlamış ve 19 Temmuz 1921’e kadar sürmüştür. Bu dönemde Yalova’daki köylerde Yalova Katliamı adı verilen olaylar yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Yalova’ya olan sevgisini belirterek burada çeşitli dönemlerde ikamet etmiş ve özellikle Atatürk Araştırma Enstitüsü içinde bulunan Yürüyen Köşk ve Termal ilçesindeki evi müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Yalova, 6 Haziran 1995’te Bursa ili Gemlik ilçesi ile Kocaeli ili Karamürsel ilçesine bağlı belde ve köyleri içine alarak il statüsü kazanmıştır. Ancak, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nde büyük tahribat ve can kaybı yaşamıştır.

Yalova, Türkiye’nin Kuzeybatısı’nda ve Marmara Bölgesi’nin güneydoğu kesiminde, Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerine kurulmuş bir ildir. Yalova’nın coğrafi konumu, kuzeyde ve batıda Marmara Denizi, doğuda Kocaeli, güneyde ise Bursa ile Gemlik Körfezi ile çevrilidir. İlin denizden yüksekliği 2 metre olup, yüzölçümü 847 km²’dir.

YALOVA İÇİN HAVA DURUMU

YALOVA

YALOVA
Hava durumu bilgileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınmaktadır.

Yalova’nın kıyıları girintili-çıkıntılı bir özellik göstermez ve sahil şeridi dar olmakla birlikte doğal plaj özellikleri taşır. Doğu kıyıları dışında genel olarak dağlık bir araziye sahiptir. Samanlı Dağları, Yalova’nın güneyini kaplar ve ilin başlıca dağları arasında yer alır. Bu dağlık arazi içinde Beşpınar Tepesi (926 m) en yüksek noktadır.

Yalova’nın verimli ovaları, akarsuların boyunca uzanır ve kıyıdan içeri doğru sokulur. İldeki ovalar arasında Kocadere Ovası, Liman Ovası, Samanlı-Kadıköy Ovaları, Kazımiye Ovası ve Taşköprü Ovası önemli yer tutar. Delmece Yaylası, ilin önemli yayla bölgelerinden biridir ve çam ormanları ile kaplı geniş bir alanı kapsar.

Bitki örtüsü bakımından, Yalova’da makiler ve ormanlar hakimdir. Güneydeki dik yamaçlar tamamen gür orman örtüsü ile kaplıdır ve il yüzölçümünün %55’ini kapsar. Yalova’nın bitki örtüsü, genellikle kayın, meşe, gürgen, kızılcık, kestane ve ıhlamur ağaçlarından oluşan geniş yapraklı ormanları içerir.

Yalova’nın iklimi, Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında bir geçiş niteliği taşır. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 14,6 °C’dir, en soğuk ay ortalama sıcaklığı 6,5 °C iken, en sıcak ay ortalama sıcaklığı 23,7 °C’dir. İlde yıllık ortalama yağış miktarı 727,5 mm’dir. Yalova’nın deniz suyu sıcaklığı ağustos ayında en yüksek (22,9 °C) ve şubat ayında en düşük (7,4 °C) seviyededir.

Yalova, Türkiye’nin en küçük illerinden biridir ve yüzölçümü 839 kilometrekare olarak ülke yüzölçümünün %0,11’ini kapsar. İlin denizden yüksekliği 2 metre, en yüksek noktası ise 926 metredir. Yalova’nın 105 km’lik deniz kıyısı, ülkenin en uzun deniz kıyılarına sahip turistik illerinden biridir.

Yalova, verimli ve bereketli ovalara sahiptir. Çınarcık, Gökçedere, Kirazlı, Kılıçköy ve Taşköprü gibi ovalar, akarsular boyunca uzanarak meyvecilik ve sebzecilik için uygun alanlar oluşturmuştur. Yalova’nın toplam yüzölçümünün büyük bir kısmı tarım arazisi, orman ve çayır-mera alanlarından oluşur.

Bitki örtüsü bakımından, ilin makiler ve ormanlarla kaplı olduğu belirtilmektedir. Samanlı Dağları’nın eteklerinde bulunan makiler, vadi içlerinde kesintili şeritler halinde bulunurken, ilin güneyindeki dik yamaçlar tamamen gür bir orman örtüsü ile kaplıdır. Bu ormanlık alanlarda genellikle kayın, meşe, gürgen, kızılcık, kestane ve ıhlamur ağaçları gözlemlenir.

Yalova’nın sadece ekolojik çeşitliliği değil, aynı zamanda etnik ve kültürel çeşitliliği de zengindir. İl, Türkiye’nin dört bir yanından gelen göçlerle çeşitli etnik grupları ve kültürleri barındırmaktadır. Pomakça, Avarca, Çerkesçe, Lazca, Gürcüce, Dargice, Kürtçe, Boşnakça, Tatarca/Karaçayca gibi dilleri konuşan gruplar Yalova’da yerleşim göstermektedir. Ayrıca, Muharrem İnce, İzel, Şebnem Ferah, İbrahim Kutluay, Mehmet Okur, Berrak Tüzünataç gibi ünlü kişiler Yalova doğumludur.

Yalova ilinin 5 adet ilçesi vardır. Bunlar;

 • Yalova (İl Merkezi)
 • Altınova
 • Armutlu
 • Çınarcık
 • Çiftlikköy
 • Termal

Yalova Merkezi yerdeki gezilecek yerler;

 • Yürüyen Köşk
 • Karaca Arboretum Canlı Ağaç Müzesi
 • Yalova Kent Müzesi
 • Yalova Kent Ormanı
 • Karlık Yaylası

Paylaş

Gezi Rehberimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve gezi rehberimzden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir