1. Anasayfa
 2. Güney Doğu Anadolu

Siirt

Siirt, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde konumlanmış bir ildir. Şırnak'la doğuda, Van'la güneydoğuda, Bitlis ve Muş'la batıda, Batman ve Mardin'le kuzeyde komşudur. Siirt'in doğu sınırları Fırat Nehri tarafından çizilirken, ilin içinden Botan Çayı geçmektedir.

Siirt
Siirt
0

Siirt, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Doğusunda Şırnak, güneydoğusunda Van, batısında Bitlis ve Muş, kuzeyinde Batman ve Mardin illeri ile komşudur. Fırat Nehri, Siirt’in doğu sınırlarını oluştururken, Botan Çayı ise ilin içinden geçer.

YouTube kanalımızda gerekli videolara denk gelebilirsiniz.

Siirt

Siirt’in iklimi genellikle karasal iklim özellikleri gösterir. Yazlar sıcak ve kuru, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. İlin yüksek kesimlerinde karasal iklim etkisi daha belirgindir.

Siirt ekonomisi tarım, hayvancılık ve küçük ölçekli sanayiye dayanır. Tarım alanlarında özellikle tahıl, baklagiller, meyve ve sebzeler yetiştirilir. Hayvancılık da bölgede önemli bir geçim kaynağıdır.

Siirt, Anadolu ve Mezopotamya’nın kesiştiği bölgede yer alır. 1963 yılında Halet Çamlıbel ve R.J. Braidwood başkanlığında kurulan Güneydoğu Anadolu Tarih Öncesi Araştırmaları Karma Projesi kapsamında Siirt ilinde yapılan yüzey araştırmalarında, Cilalı Taş, Bakır, Tunç ve Hellenistik, Roma, Bizans ve İslâm dönemlerine ait buluntulara rastlanmıştır. Akabe Yolu’nun da bu kentte bulunduğuna inanılmaktadır.

SİİRT İÇİN HAVA DURUMU

SIIRT

SIIRT
Hava durumu bilgileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınmaktadır.

639’da Elcezire’nin fethi için görevlendirilen İlyas Bin Ganem’in Diyarbakır’ı fethetmesiyle Siirt de İslam egemenliğine girmiştir. Diyarbakır’ın fethinde önemli rol oynayan Halit Bin Velid, Hasankeyf Savaşı’ndan sonra Siirt’e yürümüş ve şehri teslim almıştır. Siirt Hakimliği’ne ise sahabeden Hişşam oğlu Hakem tayin edilmiştir.

Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türkler Anadolu’ya yerleşmeye başlamış, Siirt yöresi Hasankeyf Artukluların yönetimine girmiştir. Artuklulara bağlı Türkmenler bölgeye yerleşmiş ve Türk kültürünü benimsemiştir. Artuklu beyleri ve askerleri kentlerde Türkleşmenin temelini atmıştır. Siirt’in önemli bir eseri olan Ulu Camii, Büyük Selçuklu Sultanı II. Mahmut tarafından 1129 yılında Bağdat’tan getirilen ustalar tarafından inşa edilmiştir.

Siirt, Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran Seferi sonrasında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Cumhuriyet dönemine kadar Bitlis sancağına bağlı olarak yönetilmiştir.

Siirt ilinin 6 adet ilçesi vardır. Bunlar;

 • Siirt (İl Merkezi)
 • Kurtalan
 • Baykan
 • Eruh
 • Tillo
 • Pervari
 • Şirvan

Siirt Merkezi yerdeki gezilecek yerler;

 • Siirt Ulu Camii
 • Rasıl Hacar Ve Botan Kanyonu
 • İncekaya Kalesi
 • Cumhuriyet Cami

Paylaş

Gezi Rehberimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve gezi rehberimzden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir