1. Anasayfa
  2. Karadeniz

Samsun Kurtuluş Yolu

Samsun'da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Kurtuluş Yolu, tarihi bir yol olup Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlangıç noktası olarak bilinir. Bu yol, 19 Mayıs 1919'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Milli Mücadele'yi başlatmasıyla dikkat çeker. Ziyaretçiler, bu önemli tarihi noktayı gezip, Türk tarihine tanıklık etme fırsatı yakalayabilirler.

Samsun Kurtuluş Yolu
Samsun Kurtuluş Yolu
0

Samsun’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Kurtuluş Yolu, tarihi bir yol olup Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç noktası olarak bilinir. Bu yol, 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatmasıyla dikkat çeker. Ziyaretçiler, bu önemli tarihi noktayı gezip, Türk tarihine tanıklık etme fırsatı yakalayabilirler.

YouTube kanalımızda gerekli videolara denk gelebilirsiniz.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, milli mücadele planlarıyla, 19 Mayıs 1919’da ilk adımı attığı Samsun, 101. yılında da ulusal kurtuluş mücadelesindeki rolünün ve Büyük Önder’in izlerini gururla taşıyor

Kurtuluş Yolu, Samsun’un tarihi merkezi olan Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır ve Amasya’ya kadar devam etmektedir. Bu cadde, şehrin kalbinde yer almasıyla turistler için kolay erişilebilir bir konumdadır. Kurtuluş Yolu boyunca yürüyerek, tarihle iç içe olan Samsun’un atmosferini hissedebilir ve önemli noktalara ulaşabilirsiniz.

Toplamda 98 kilometre uzunluğundaki yol Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya Yolculuğunda kullandığı yoldur. Bu yolun sadece 30 kilometresini araçla gidebilirken geri kalan yolu yürüyerek gezebiliyoruz.

[degerlendirme sure=”Kurtuluş Yolu Toplam 1 GÜN” tavsiye=”Yürüyüş Ayakkabılarınızı ve Su almayı unutmayınız.” fiyat=”Uygun” yer=”samsun”]

Kurtuluş Yolu üzerinde gezilecek yerler arasında öne çıkan önemli noktalardan biri Samsun Kent Müzesi‘dir. Bu müze, Samsun’un tarihini ve kültürel mirasını sergilemektedir. Müzede bulunan eserler arasında arkeolojik buluntular, etnografik eserler ve Kurtuluş Savaşı’nda kullanılan silahlar yer almaktadır. Samsun’un tarihine ilgi duyanlar için önemli bir durağa sahiptir.

Samsun gezilecek yerler listesinde yer alan Kurtuluş Yolu, Türk tarihine tanıklık edebileceğiniz ve önemli anıları keşfedebileceğiniz birçok noktaya ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretiniz sırasında müzeleri gezebilir, tarihin izlerini sürebilir ve Atatürk’ün büyük adımlarının başlangıç noktasını keşfedebilirsiniz.

Buraya Tıklayarak Samsun Kurtuluş Yolu Güzergahını Görebilirsiniz.

Paylaş

Gezi Rehberimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve gezi rehberimzden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir