Kastamonu Pınarbaşı

Kastamonu Pınarbaşı'na 12 kilometre uzaklıkta Ilıca Köyü sınırları içerisinde olan Ilıca şelalesi şehrin gürültüsünden uzak olup doğa turu yapmak isteyenlere eşsiz bir manzara sunan görülmeye değecek muhteşem bir doğa harikası.

Kastamonu Pınarbaşı

Ilıca Şelalesi

Kastamonu Pınarbaşı’na 12 kilometre uzaklıkta Ilıca Köyü sınırları içerisinde olan Ilıca şelalesi şehrin gürültüsünden uzak olup doğa turu yapmak isteyenlere eşsiz bir manzara sunan görülmeye değecek muhteşem bir doğa harikası.
15 metre yükseklikten dökülen su ve döküldüğü yerde doğal havuz bulunmaktadır. Çevresinde çeşitli bitki örtüsüyle kaplı olan şelale görüntüsüyle insanın hem içini açan hem de kuşların cıvıltısıyla kendine hayran bırakmaktadır. Ailenizle ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz sakin bir yer olmaktadır. Üst kısmına doğru gidildiğinde ise yıllardır akan suyun kayaları aşındırması sonucu kayalarda oluşan çukurluklar ve oymaları ayrı bir güzellik oluşturmaktadır.

YouTube kanalımızda gerekli videolara denk gelebilirsiniz.


Ulaşımı Horma Kanyonu içerinde bulunmakta olup Kastamonu ilinin Pınarbaşı ilçesinde yer almaktadır. Şelaleye ulaşmak için Horma Kanyonunda ahşap yol çalışmaları ile 4 kilometrelik bir yürüyüş yolu oluşturur.
Ilıca şelalesinde doğaseverleri sevindirecek hem kamp hem de konaklama imkanı sunulmaktadır. Küre Dağı Milli Parkı içerisinde bulunan bölgede şelaleye yakın 14 ahşap Bungalov ev bulunmaktadır. Şelaleye ziyaretler ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında yapılmaktadır. İnsanlar yaz aylarında ise şelaleden akan suların oluşturduğu doğal havuzlarda yüzebilir ve yazın kavurucu sıcaklığından şelalenin serin sularının keyfini çıkarabilmektedir. Şelaleye haftanın her günü girişler mevcut olup giriş için ücret ödenmektedir.

Valla Kanyonu

Valla kanyonu, Kastamonu’da bulunan Pınarbaşı ilçesi Muratbaşı Köyü’nde yer almaktadır. Kanyonunun çok dikkat çekici bir keşfedilme hikayesi bulunmaktadır.1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden gezmek için gelen dört öğrencinin kaybolması ve on dört gün sonrasında Kastamonu’nun eşsiz ve şirin ilçesi olan Cide ilçesinden çıkmalarıyla keşfedilmesidir.

Valla Kanyonu, Küre Dağları Milli parkı içerinde yer almakta. 800 metre derinliğiyle dünyanın en derin ikinci ve ülkemizin en büyük kanyonu unvanına sahiptir. Kısa zamanda doğaseverler tarafından büyük ilgi görmüş ve ziyaret yerleri haline gelmiştir. Uzunluğu 12 kilometre olup, gerek parkurun zorluğu gerekse duvarlarının yüksekliği geçişi oldukça tehlikeli hale getirmektedir. Bu sebeple oraya giden kişilerin teçhizatsız olmamaları önerilir.

Mobil sürümden çık