1. Anasayfa
 2. İç Anadolu

Çankırı

Çankırı İlinin Keşfedilmeyi Bekleyen Doğa Cennetleri denebilir. Bölgede bulunan Ilgaz Dağı Milli Parkı, bölge tarihi ve iç kesimlere doğru ilerledikçe daha sıklaşan ormanları ile eşsiz güzellikler sizleri bekliyor. Türkiye'nin iç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve zengin kültürel mirası ile adeta bir saklı hazine. Çankırı'nın her bir köşesinde farklı bir güzellik ve keşif sizi bekliyor.

Çankırı
Çankırı
11

Çankırı İlinin Keşfedilmeyi Bekleyen Doğa Cennetleri denebilir. Bölgede bulunan Ilgaz Dağı Milli Parkı, bölge tarihi ve iç kesimlere doğru ilerledikçe daha sıklaşan ormanları ile eşsiz güzellikler sizleri bekliyor.

Türkiye’nin iç Anadolu bölgesinde yer alan Çankırı, doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve zengin kültürel mirası ile adeta bir saklı hazine. Çankırı’nın her bir köşesinde farklı bir güzellik ve keşif sizi bekliyor.

YouTube kanalımızda gerekli videolara denk gelebilirsiniz.

Çankırı

Çankırı, Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya geçiş bölgesinde yer alan bir ilimizdir. Coğrafi konumu itibariyle birçok doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle de dikkat çeken Çankırı, misafirlerini etkileyen bir ildir.

Çankırı’nın tarihi geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. İl toprakları üzerinde yapılan arkeolojik çalışmalar, bölgede Paleolitik döneme kadar uzandığını göstermektedir. Roma İmparatorluğu’nun etkisi altında kalan Çankırı, birçok medeniyetin egemenliğine girmiş ve bu medeniyetlerin izlerini bugüne taşımıştır.

Çankırı, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan aynı adlı ilin merkezidir. Çankırı’nın adı, Batılı kimi gezginler tarafından “Çangırı” ya da “Çengiri” biçiminde yazılmıştır. Kent eski Gangra adlı kentin yerinde kurulmuştur. Önceleri Paphlagonia’ya bağlıydı. Sonra Pontus devletine, ardından da Galatia’ya bağlandı. Galatia hükümdarı Deiotarus, Gangra’yı merkez yaptı. MÖ 25’te Roma imparatorluğunun topraklarına katılan yöre, Bizanslılar zamanında bir ara sürgün yeri idi. Kimi kaynaklarda anılan Germanikopolis kentinin Gangra olduğu sanılıyor. Emeviler zamanında İslam orduları birkaç kez saldırdılarsa da bu kaleyi ele geçiremediler.

Bu zengin tarihi dokuyu keşfetmek için Çankırı’da gezilecek yerler arasında tarihi yapılar önemli bir yer tutmaktadır. Çankırı Kalesi, Çankırı Müzesi gibi tarihi yapılar, ziyaretçilere geçmişin izlerini sunmaktadır. Ayrıca Çankırı’nın doğal güzelliklerini keşfetmek için Ilgaz Dağı Milli Parkı gibi yerler doğaseverler için ideal destinasyonlardır.

Genellikle çıplak dağlarla kaplı olan Çankırı toprakları, şiddetli erozyon tehdidi altındadır. Bu yüzden il toprakları, tarımsal amaçla kullanılmamaktadır. Bu topraklar sadece hayvan otlatmada kullanılır. Çankırı ili sınırları içerisinde alüvyal, kolüvyal, kestane renkli, kahverengi orman ve kireçsiz kahverengi orman toprakları olmak üzere toplam beş tür toprak bulunmaktadır. Çankırı sanayi bakımından gelişmekte olan illerden biridir. Un, yem bitkileri ve askeri donatım fabrikaları ve 2 bin çalışan kapasiteli modern lastik üretim fabrikası da Çankırı il sınırları içerisinde bulunmaktadır

Çankırı merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Tuz Mağarası vardır. Mağara Hititler döneminden beri var olduğu bilinen tuz yatakları ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahip olduğu doğal güzellikler arasına girmektedir. Tuz Mağarası bölgedeki turizmi canlandırmak amacı ile KUZKA kalkınma ajansı ortak projesi ile bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilebilmek için çalışmalar başlatılmıştır. Mağara içerisinde özel şirket tarafından hala tuz üretimi devam edilirken belirli bir bölümü Çankırı Valiliğine devir edilerek turizime açılmıştır. Tuz mağarasına ulaşım şuanda biraz meşakatlidir. Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü “Turistik Yol Ağı” kapsamında mağraya ulaşımı kolaylaştıracak projeyi tamamlamış ve yol yapıma başlanmıştır. Yol yapım bitmesi halinde ulaşımın büyük ölçüde rahat ve konforlu olacaktır.

Çankırı, aynı zamanda yöresel lezzetleriyle de ünlüdür. Üretilen organik ürünler ve yöresel tarifler, mutfak kültürünü zenginleştirmektedir. Çankırı’da mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında Mercimek Çorbası, Çankırı Usulü Etli Bulgur Pilavı ve Çankırı Tavası yer almaktadır.

 • Çankırı’nın tarihi zenginliklerini keşfetmek için mutlaka Çankırı Kalesi ve Ahi Evran Külliyesi’ni ziyaret edin.
 • Doğa ile iç içe vakit geçirmek isterseniz Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Efendibey Kanyonu’nu keşfedin.
 • Tuz Mağarasını gezmeyi ihmal etmeyin.

ÇANKIRI İÇİN HAVA DURUMU

CANKIRI

CANKIRI
Hava durumu bilgileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınmaktadır.

Çankırı ilinin 11 adet ilçesi vardır. Bunlar;

 • Atkaracalar
 • Bayramören
 • Çerkeş
 • Eldivan
 • Ilgaz
 • Kızılırmak
 • Korgun
 • Kurşunlu
 • Orta
 • Şabanözü
 • Yapraklı

İlçeler ile ilgili yazı ilerleyen günlerde yayınlanacaktır.

Çankırı Merkez Gezilmesi Gereken Yerler

Çankırı’nın merkezinde gezilmesi gereken bir çok alan yer almaktadır. Aşağıdaki listede yer alan gezilmesi gereken yerler kısa süre içerisinde sitemizde yayınlanacaktır. İşte Çankırı merkezde gezilmesi gereken yerler;

Paylaş

Gezi Rehberimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve gezi rehberimzden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir