1. Anasayfa
  2. İç Anadolu

Çankırı Tuz Mağarası

Çankırı Tuz Mağarası Çankırı il merkezine 19 kilometre uzaklıkta bulunan, Hititler Dönemi'nden beri faaliyette olduğu tahmin edilen tuz yatakları, ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahip bir doğal güzelliktir. Bu eşsiz mağara, tuz üretiminin yapıldığı oyuklardan oluşur ve ziyaretçileri tuzdan sarkıt ve dikitlerle büyüleyen bir ortam sunar. Burada üretilen kaya tuzu, ilimizdeki tuz fabrikalarında işlenir ve ülke genelinde sofra ve sanayi tuzu olarak kullanılır.

Çankırı Tuz Mağarası
Çankırı Tuz Mağarası
1

Çankırı Tuz Mağarası Çankırı il merkezine 19 kilometre uzaklıkta bulunan, Hititler Dönemi’nden beri faaliyette olduğu tahmin edilen tuz yatakları, ülkemizin en büyük kaya tuzu rezervine sahip bir doğal güzelliktir. Bu eşsiz mağara, tuz üretiminin yapıldığı oyuklardan oluşur ve ziyaretçileri tuzdan sarkıt ve dikitlerle büyüleyen bir ortam sunar. Burada üretilen kaya tuzu, ilimizdeki tuz fabrikalarında işlenir ve ülke genelinde sofra ve sanayi tuzu olarak kullanılır.

YouTube kanalımızda gerekli videolara denk gelebilirsiniz.

Özel sektör tarafından tuz üretimi devam eden bu mağarada, tamamlanan galerilerin turizme kazandırılması amacıyla bir proje başlatılmıştır. Bu projenin bir parçası olarak Çankırı Kaya Tuzu Mağarasının turizme kazandırılması için çalışmalar yürütülmüş ve bazı galeriler Valiliğe devredilmiştir.

İl Özel İdaresi tarafından yürütülen projeye maddi destek sağlayabilmek için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ile işbirliği yapılmıştır. Proje, 2013 Yılı Bölge Altyapısının Geliştirilmesi (BAP) Mali Destek Programı kapsamında başarılı bulunmuş ve bir sözleşme imzalanmıştır. Toplam bütçesi 2.835.000 TL olan projenin %60’ı KUZKA tarafından karşılanacaktır.

[degerlendirme sure=”Çankırı-Tuz mağarası yol 20dk Mağara içi 60dk” tavsiye=”Yürüyüş Ayakkabılarınızı ve kalın giyinmeyi unutmayınız.” fiyat=”Giriş Ücretsiz” yer=”cankiri”]

Proje kapsamında mağarada heykeller ve rölyefler bulunan galeriler, Yaran Kültürü Tanıtım Galerisi, restoran, kafeterya, çok amaçlı toplantı salonu, çocuk oyun alanı, fosil müzesi, mescit, mağara içi ışık efekt sistemleri, dekoratif tuz havuzu, spor aktivite alanı ve tuz terapi odaları gibi özellikler yer alacaktır. Bu sayede mağara sağlık turizmi açısından önemli bir cazibe merkezi haline gelecektir. Projenin 24 ay içinde tamamlanarak ilimizin turizmine büyük katkı sağlaması hedeflenmektedir.

Ayrıca, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin heykel bölümünden öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından üretilen kaya tuzundan yapılan heykeller, Orhun Abideleri gibi önemli eserler mağarada sergilenmektedir. Ayrıca, çeşitli sanat etkinlikleri ve gösteriler de geçmiş yıllarda burada gerçekleştirilmiştir.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından “Turistik Yol Ağı” da dahil edilen Tuz Mağarası yolu, tamamlandığında ziyaretçilere daha konforlu bir ulaşım imkanı sunacak. Bu, bu benzersiz doğal güzelliğin daha fazla insan tarafından keşfedilmesini sağlayacaktır

Çankırı Tuz Mağarası

Paylaş

Gezi Rehberimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve gezi rehberimzden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir