1. Anasayfa
  2. Karadeniz

Bartın

Bölgesel güzelliklerle dolu olan Türkiye, her biri kendine özgü olan birçok şehre ev sahipliği yapmaktadır. Bartın, her biri farklı bir atmosfere ve keşfedilmeyi bekleyen güzelliklere sahip olan destinasyonlar olarak öne çıkıyor.

Bartın
Bartın
0

Bölgesel güzelliklerle dolu olan Türkiye, her biri kendine özgü olan birçok şehre ev sahipliği yapmaktadır. Bartın, her biri farklı bir atmosfere ve keşfedilmeyi bekleyen güzelliklere sahip olan destinasyonlar olarak öne çıkıyor.

YouTube kanalımızda gerekli videolara denk gelebilirsiniz.

Bartın

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir. Tarihi M.Ö. 2000’lere kadar uzanan Bartın, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bugün bile şehirde bulunan tarihi kalıntılar bu zengin geçmişin izlerini taşımaktadır. Bartın, Amasra, Kurcaşile ve Ulus gibi ilçeleriyle ziyaretçilerine doğa, tarih ve kültür birleşimi bir deneyim sunmaktadır.

Bartın, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunan bir ildir. 1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak Türkiye’nin 74. ili olmuştur. Bartın’ın doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak illeri yer alırken, kuzey sınırları ise Karadeniz ile çevrilidir. Bu il, zengin ormanlarıyla ünlüdür ve büyük bir kısmı Küre Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde bulunur. Bartın Çayı, Türkiye’de üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsu olarak bilinir.

Bartın’ın adının kökeni antik çağlara dayanır. Bartın Irmağı’nın eski adı “Parthenios”tur, ve bu isim Yunan mitolojisiyle ilişkilidir. Parthenios, Tanrıların Babası Okeanos’un çocuklarından biri olarak “Sular Tanrısı” olarak kabul edilir. Romalılar döneminde Bartın Çayı “Parthenius” olarak adlandırılmış, çayın kıyısında kurulan şehre ise “Parthenia” ismi verilmiştir. Zamanla bu isim Bartın olarak değiştirilmiştir. Bartın ili, tarihi Paphlagonia antik kentlerinden Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile) ve Erythinoi (Çakraz)’ı sınırları içerisinde barındırır.

BARTIN İÇİN HAVA DURUMU

BARTIN

BARTIN
Hava durumu bilgileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınmaktadır.

Coğrafi olarak Bartın, doğu, batı ve kuzey yönlerinden yükseklikleri 2000 metreyi aşmayan dağlarla çevrilidir. Bu dağlar, yüksek olmasa da oldukça dik ve kayalık yapıya sahiptir. Kent merkezi, Aladağ’dan batıda, Karasu dağlarından kuzeyde ve Arıt Dağları’ndan doğuda çevrelenmiştir. Bartın şehir merkezi, Halatçıyaması, Orduyeri, Kırtepe ve Ömertepesi adını taşıyan dört önemli tepe üzerine kurulmuştur.

Bartın, misafirlerine eşsiz doğal güzellikleriyle büyüleyici bir atmosfer sunar. Özellikle Amasra ilçesi, turkuaz renkli denizi ve beyaz kumlu plajlarıyla ünlüdür. Burada yürüyüş yapabilir, deniz keyfi yapabilir ve bol bol güneşlenebilirsiniz. Ayrıca Amasra Kalesi ve Tavşan Adası gibi önemli turistik noktaları da ziyaret edebilirsiniz.

Bartın aynı zamanda tarihi mirasıyla da büyüleyici bir şehirdir. Kuruluşu Osmanlı dönemine dayanan Bartın Kalesi, tarihi dokunuşlarıyla ziyaretçilerini etkilemektedir. Ayrıca şehirde bulunan Antik Tiyatro, Roma döneminden kalan önemli bir yapıdır. Tarihi ve arkeolojik yerleri gezerken Bartın’ın zengin kültür mirasıyla da tanışma fırsatı bulacaksınız.

Bartın ilinin 3 adet ilçesi vardır. Bunlar;

  • Bartın (İl Merkezi)
  • Amasra
  • Kurucaşile
  • Ulus

Bartın Merkezi yerdeki gezilecek noktalar;

Paylaş

Gezi Rehberimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve gezi rehberimzden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir